Your Government Boards and Committees
Menu

Board and Committees

Accessibility Advisory Committee

Contact:
(519) 539-9800 ext. 3301
Send an email

Councillor Appointments:
Larry Martin, Warden

Citizen Appointments:
Walter Slingerland; Michael Szala

Terms of Reference

Agricultural and Planning Advisory Committee

Contact:
(519) 539-9800 ext. 3207
Send an email

Councillor Appointments:
David Mayberry, County Councilor; Marcus Ryan, County Councilor;

Citizen Appointments:
Robert DeBrabandere; Coenraad Van Haastert

Terms of Reference

Board of Health

Council Appointments:
Larry Martin, Warden; Sandra Talbot Deputy Warden; David Mayberry, Councillor; Stephen Molnar, Councillor


Catfish Creek Conservation Authority

Contact:
(519) 773-9037
Send an email

Council Appointments:
Paul Buchner, Councillor Township of South-West Oxford

Court Security Advisory Committee

Contact:
Send an email

Council Appointments:
David Mayberry (Chair); Jerry Acchione; Betty Cowan; Marie Keasey; Connie Lauder; Mike Legge; Gord Lesser; Todd Poetter; Maureen Ralph; Larry Scanlan

Court Security Advisory Committee Agendas and Minutes

Cycling Advisory Committee

Contact:
(519) 539-9800 ext 3120
Send an email

Council Appointments: 
Larry Martin, Warden

Citizen Appointments:
Russell Chase; Bob Dieleman; Chris Ferrell; Mark Geene; Dave Klapwyk; Eugene Todd

Terms of Reference

Oxford Cycling Advisory Committee Agendas and Minutes


Emergency Management Program Committee
Contact:
(519) 539-9800 ext. 3522
Send an email

Council Appointments:
Larry Martin Warden; Mark Peterson Councillor

Grand River Conservation Authority
Contact:
(519) 621-2761
Send an email

Council Appointments:
Bruce Banbury - Councillor Township of Blandford-Blenheim

Lake Erie Region Source Protection Committee
Contact:
(519) 621-2761 ext. 2303
Send an email

Appointments:
Howard Cornwell


Land Division Committee
Contact:
(519) 539-9800 ext. 3207
Fax:(519) 421-4712
Send an email

Appointees:
Gordon Brumby; Mark Hacon; Russell Jull; John Lessif; Peter Rigby; Arend Tenhove; Coenraad Van Haastert

Terms of Reference

2018 - 2022 Library Board
Contact:
(519) 539-9800 ext. 3260
Fax: (519) 421-4712
Send an email

Council Appointments:
Larry Martin, Warden; David Mayberry, Councillor; Don McKay, Councillor; Marcus Ryan, Councillor

Citizen Appointments:
Cathy Hamel; Julia Harris; John Lessif;

Terms of Reference

Long Point Region Conservation Authority
Contact:
(519) 842-4242
Fax: (519) 842-7123

Send an email

Council Appointments:
John Scholten, Councillor Township of Norwich; Peter Ypma, Councillor Township of South-West Oxford; Dave Beres, Councillor Town of Tillsonburg


Social Planning Council Oxford
Contact:
(519) 602-2421
Send an email

Council Appointments:
Don McKay, County Councillor

South Central Ontario Region (SCOR) Economic Development Board of Directors
Contact:
(519) 842-6333
Send an email

Council Appointments:
Larry Martin, Warden; Stephen Molnar, Councillor

Thames-Sydenham and Region Source Protection Committee
Contact:
Phone: (519) 451-2800 ext. 238
Fax: (519) 451-1188
Send an email

Council Appointments:
David Mayberry, Warden
 


Upper Thames River Conservation Authority
Contact:
Phone: (519) 451-2800
Fax: (519) 451-1188
Send an email

Council Appointments:
Mark Schadenberg, Councillor City of Woodstock; Paul Mitchell, Councillor Township of Zorra; Allan Dale, Councillor Township of Norwich; Don Edmiston, Deputy Mayor; Township of East Zorra-Tavistock; Brian Petrie, Councillor; Town of Ingersoll

Woodstock General Hospital Board
Contact:
(519) 421-4211
Send an email

Council Appointments:
Don McKay, Councillor